Sydafrika står värd för militärövning med Ryssland och Kina
Source: Dagens Nyheter | Original Published At: 2023-02-17 07:33:51 UTC
Key Points
- Sydafrika, Ryssland och Kina genomför militärövningen Mosi II utanför Durban
- Övningen sker på årsdagen av Rysslands invasion av Ukraina
- EU kritiserar samarbetet men förstår Sydafrikas historiska band med Ryssland
- Sydafrikansk opposition anser att landet överger sin neutrala linje
- Övningen ses som geopolitisk signal snarare än militär träning
- Sydafrika försöker balansera ekonomiska behov med internationella relationer inom BRICS
– EU ber inte Sydafrika eller någon annan av våra partners att välja sida mellan Ryssland och väst och vi förstår att Sydafrika har historiska anledningar att tveka inför kritik mot Ryssland, skrev EU:s utrikeschef Josep Borrell i ett blogginlägg i början av februari, men tillade:
– I denna kontext är det minst sagt mycket allvarligt att (Sydafrika) utför militära övningar tillsammans med Ryssland och Kina på årsdagen av invasionen av Ukraina.
Det handlar om militärövningen Mosi II, som inleds på fredag i vattnet utanför den sydafrikanska hamnstaden Durban. Kina, Ryssland och Sydafrika genomförde en liknande övning strax före pandemiutbrottet för tre år sedan. Men när ländernas styrkor åter sammanstrålar är det geopolitiska läget radikalt annorlunda. Få bedömare ser något militärt värde i övningen, som i stället handlar om storpolitik.
Inför övningen har det ryska propagandamaskineriet gått på högvarv och man har skrutit om hur kryssningsroboten Zircon, som ska kunna färdas fem gånger snabbare än ljudets hastighet, ska testavfyras från fregatten Amiral Gorsjkov.
I fjol släppte den ryska försvarsmakten bilder på vad man hävdade var en avfyrning av kryssningsroboten Zircon, från fregatten Amiral Gorsjkov. Fartyget befann sig då i Barents hav, men har nu nått Sydafrika där det ska delta i en militärövning tillsammans med styrkor från Sydafrika och Kina. Foto: TT
Den ryska flottan hade inte behövt skicka sina fartyg över hela Atlanten för denna styrkedemonstration. Men Sydafrika har blivit viktigt för Putinregimens försök att visa det ryska folket att man fortfarande, efter ett års ”specialoperation” i Ukraina, har vänner över hela världen.
Tidskriften Economists analysenhet konstaterade i höstas att två av tre människor på jorden lever i länder som inte har fördömt Rysslands storskaliga invasion av Ukraina. Men många av dessa länder är diktaturer eller halvauktoritära stater. Dock inte Sydafrika, som är en stabil demokrati sedan snart 30 år.
Kritiken har inte bara kommit från väst utan även från den egna oppositionen som anser att Sydafrika spelar rollen som nyttig idiot åt Ryssland och att deltagandet i övningen innebär att man överger den officiellt neutrala linje som gällt sedan krigsutbrottet.
– Det här är ett meningslöst och mycket oansvarigt agerande av ANC-regeringen som syftar till att till varje pris blidka sina ryska herrar, säger Kobus Marais som är ansvarig för försvarsfrågor i oppositionspartiet Democratic Alliance.
Regeringspartiet ANC hade täta band med Moskva under kampen mot den hatade apartheidregimen. Men att regeringen insisterar på att inte välja sida har inte bara historiska förklaringar. Den trojka som nu kommer att öva tillsammans utgör tre femtedelar av det så kallade Brics-samarbetet, där även Indien och Brasilien ingår. President Cyril Ramaphosa har länge satt sin tilltro till Brics för att ta sig ur de närmast oöverstigliga ekonomiska utmaningar som landet står inför.
Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov besökte för ett par veckor sedan Sydafrika där han hade möten med sin sydafrikanska kollega Naledi Pandor. Foto: Erik Esbjörnsson
Han har helt enkelt inte råd att agera på något sätt som kan skada samarbetet, särskilt inte då Sydafrika under detta år är ordförande för Brics.
Men helt oproblematisk är inte den neutrala linjen. Även om majoriteten av sydafrikanerna inte brytt sig nämnvärt om den storskaliga invasionen av Ukraina, har de ekonomiska effekterna av kriget blivit kännbara. Och för varje bild på döda civila som kablas ut från Ukraina, blir Sydafrikas hållning alltmer svår att förklara.
När den ryska utrikesministern Sergej Lavrov besökte regeringssätet Pretoria i januari var hans sydafrikanska kollega Naledi Pandor märkbart irriterad över frågorna om militärövningen, och talade om dubbla måttstockar som används av deras kritiker:
– Ingen har ställt frågor när vi gjort övningar med USA. Ingen har ställt några frågor när vi övat med Frankrike, så sent som i slutet av förra året, sade Pandor.